La galette des rois

Ako každý rok, zavŕšime vianočné obdobie 6. januára sviatkom Troch kráľov. U nás sa tento deň pre mnohých nespája so žiadnymi špeciálnymi tradíciami či zvykmi, avšak vo Francúzsku sa l’Épiphanie (sviatok Troch kráľov) teší veľkej popularite. Veď predsa nie každý deň v roku sa môžeme stať kráľom alebo kráľovnou a pýšiť sa korunou na hlave. La galette des rois (kráľovský koláč) je francúzskou špecialitou, s ktorou sa stretneme predovšetkým v prvej polovici januára takmer všade. Tradične ide o koláč z lístkového cesta plnený frangipane (mandľová plnka), do ktorého sa ukryje une fève (porcelánová figúrka). Kto túto figúrku nájde vo svojom kúsku koláča sa stáva le roi (kráľ) alebo la reine (kráľovná) a dáva si na hlavu une couronne (papierovú korunu). Koláč mával zvyčajne toľko porcií, koľko hostí, plus jeden kúsok navyše. Ten sa nazýval aj „časť Panny Márie” alebo „časť dobrého Pána” a bol venovaný prvému chudobnému, ktorý sa ukázal.

Aj napriek tomu, že táto tradícia sa slávi na kresťanský sviatok l´Épiphanie, jej pôvod je pohanský a siaha až do dávnych čias Rimanov. Počas vianočných sviatkov, tzv. Saturnálií, boli Rimania výnimočne štedrí k svojim otrokom, ktorí na pár dní získavali práva svojich pánov. Na konci týchto sviatočných dní bolo zvykom uštedriť une fève (pôvodne bôb) do jedla tomu, kto sa stal kráľom saturnálií.

La galette des rois je teda spojením pohanského zvyku, ktorý sa postupom času udomácnil na kresťanský sviatok l´Épiphanie. Ten je spomienkou na príchod les rois mages (Troch kráľov), ktorí priniesli k jasličkám cenné dary a symbolizujú tak radostné stretnutie.

 

Pripájame recept na výborné galettes des rois a prajeme Bon appetit!

La galette des rois

Potrebujeme :

2ks rozvaľkaného lístkového cesta

130g najemno nakrájaných mandlí (vo Francúzsku je možné kúpiť mandle v prášku)

130g cukru

130g masla

2 celé vajcia

Trošku vanilkového cukru

Trošku rumu

Štipku soli

1-2 žĺtka na potretie

 

Postup :

  1. Najprv si pripravíme plnku. V miske spolu vymiešame cukor, maslo, mandle, 2 vajíčka, trochu soli a rumu. Tí, ktorí rum neobľubujú, nemusíte ho pridávať.
  2. Obidve cestá rozvaľkáme do tvaru kruhu. Jeden kruh by mal byť o čosi väčší ako ten druhý.
  3. Na menší kruh nanesieme plnku, pričom 2-3 cm od okrajov vynecháme. Nezabudnime vložiť malú figúrku – une fève.
  4. Okraje prvého cesta potrieme žĺtkom. Potom opatrne položíme väčšie rozvaľkané cesto a pritlačíme okraje. S nožom ich pomaly nakrajujeme, aby cesto držalo lepšie dokopy.
  5. Nakoniec vrchnú časť potrieme žĺtkom, urobíme zopár dierok do cesta a s pomocou noža nakreslíme mriežky.
  6. Rúru vyhrejeme na 200° a pečieme počas 30 min. Neotvárame skôr ako po 20 minútach. Ak sa nám cesto zdá príliš zlatisté, môžeme prekryť alobalom.

Source: Internet