Články

Chandeleur

C'est la Chandeleur : faites sauter les crêpes ! Vedeli ste, že Francúzi na Hromnice jedia palacinky? Odkiaľ táto tradícia pochádza a prečo sa každoročne 2. 2. vo francúzskych domácnostiach obracajú (tým šikovnejším to ide aj "vyhodením do vzduchu") a degustujú palacinky?

ZAZ: La pluie

Zaz, vlastným menom Isabelle Geffroy, je francúzska speváčka, ktorá svojimi piesňami motivovala nejedného študenta francúzštiny učiť sa tento krásny jazyk.

La galette des rois

J'aime la galette, savez vous comment ? Quand elle est bien faite avec du beurre dedans! Tralala tralalalère... La galette des rois (kráľovský koláč) je francúzskou špecialitou, ktorá má dlhodobú tradíciu a každoročne v januári poteší nielen deti, ale aj dospelých.

TRADITIONS DE NOËL

Nous espérons que l’année qui s’achève vous a apporté plein de belles choses et de moments agréables. Nous vous souhaitons un chaleureux Noël entouré des personnes qui vous sont chères et une bonne et heureuse année 2019.

Petit papa Noël (chanson)

Pieseň Petit papa Noël vznikla v 40. rokoch 20. storočia. Jej autorom je francúzsky spevák a herec Tino Rossi. Prespievali ju viacerí interpreti a stala sa jednou z najznámejších francúzskych vianočných kolied.